شاید سوال خیلی از شما باشد که بیمه شخص ثالث چیست ؟ چه کاربردی دارد ؟ آیا اجباریست ؟ تاریخچه این بیمه به چه دورانی بر میگردد؟

 

از آنجایی که استفاده از خودرو و اتومبیل بعد از جنگ جهانی اول رواج پیدا کرد  به دلیل ایمن نبودن آنها  سبب خسارات فراوانی از جمله تعمیر میشد در نتیجه ایده بیمه در سال 1898 بعد از ساخت  اولین خودروی گازوئیلی عملی شد.

پس از تاسیس بیمه مرکزی در ایران ,  این بیمه به صورت یک بیمه نامه جامع و اجباری  تصویب شد

 

علت نام گذاری بيمه ثالث 

 

اگر در حادثه و تصادف در برخورد با افراد و خودروهای دیگر خسارت مالی یا جانی به آن‌ها وارد شود، راننده خودروی مقصر ملزم است که خسارت اتفاق افتاده را جبران نماید. در برخی از حوادث ممکن است خسارات بسیار سنگینی اتفاق افتاده بیافتد که پرداخت چنین خسارتی برای راننده مقصر بسیار سخت باشد. از این رو بیمه شخص ثالث با دریافت مبالغی به صورت اقساط و یا به صورت نقدی خسارات اتفاق افتاده را به صورت یکجا به فرد زیان دیده پرداخت می‌کند.

نام این بیمه نامه به این علت بیمه ثالث گفته می‌شود که در بیمه شخص ثالث راننده وسیله نقلیه را می‌توان شخص اول در نظر گرفت، شرکت بیمه شخص ثانی است که خسارت را پرداخت می‌کند و در نهایت شخص ثالث فرد زیان دیده در حادثه است. در واقع هر فرد دیگری به غیر از راننده که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی داشته باشند شخص ثالث به حساب می آید و خسارتش با این بیمه نامه قابل جبران می‌باشد.

بر اساس “قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث ” تمامی وسایل نقلیه باید بیمه شخص ثالث داشته باشند

 

بیمه شخص ثالث چه مواردی را پوشش می دهد

به طور کلی این بیمه ۳ خسارت را تحت حمایت خود قرار می دهد:

۱-     خسارت جانی:

زمانی که خسارت به جان خود شخص ثالث وارد شود که این خسارت شامل، دیه، نقص عضو، جراحی و هزینه درمانی می باشد.

۲-    خسارت مالی:

این خسارت به اموال منقول و غیر منقول شخص ثالث وارد می شود. مثلا زمانی که شما با یک وسیله نقلیه تصادف می کنید و مقصر شما هستید، هر خسارتی که به ماشین شخص ثالث وارد می شود را شما باید جبران نمایید.

۳- خسارت سرنشین:

این خسارت مربوط به افرادی می شود که در اتومبیل شخص ثالث سوار هستند و در زمان تصادف، آن ها نیز آسیب دیده اند پس این خسارت شامل خود شخص ثالث نمی شود.